317 471 380

Wenjack

28. 4. 2020 Bubákov čte

Jedna z mála knih určená čtenářům ve věku 13+. Útlý brožovaný svazek se stylizovanými ilustracemi Juraje Horvátha. Formát menší než běžný školní sešit, 60 stran textu a temná stránka dějin Kanady.

Čtenářské zjevení. Syrový drsný příběh indiánského chlapce z kanadského kmene Odžibvejů. Jako mnoho jiných indiánských dětí byl Chanie Wenjack odebrán v devíti letech rodině a umístěn do internátní školy několik set kilometrů od domova. O dva roky později se s dvěma dalšími chlapci pokusí o útěk a vydá se na cestu domů.

Kratinký příběh marné snahy dojít domů je vyprávěn střídavě chlapcem samotným a indiánskými duchy, kteří ho provázejí na cestě a zjevují se mu v podobě různých zvířat – havrana, štiky, sovy, myši, kolibříka, pavouka, klíštěte, sněžné husy, zajíce či rysice. Nemohou ho ochránit, aby cestu přežil, ale jsou do poslední chvíle s ním.

Kratinký život plný bídy a ústrků, snahy nezapomenout „slova svého lidu“ a vůle jít až domů.

Pro život kanadských indiánů je tento příběh velice důležitý – Chanie Wenjack, ten skutečný, nezemřel zbytečně. Jeho příběh ukázal jasně nesmyslnost převýchovných škol a jeho případ inicioval první veřejné šetření instituce indiánských škol v Kanadě. Poslední internátní škola tohoto druhu byla zrušena v roce 1996, za dobu jejich existence bylo násilně odebráno rodinám více než 150 000 dětí. Zatím je známo více než 6 000 jmen dětí, které zemřely následkem útrap v těchto zařízeních a jsou pohřbeny v jejich blízkém okolí.

Autor knížky Joseph Boyden se narodil v roce 1966, v roce, kdy jedenáctiletý Chanie na cestě domů zemřel. Ve svých knihách se věnuje životu původních obyvatel Severní Ameriky a hrdě se hlásí ke svému částečně indiánskému původu.

Iva Vachková


Kniha byla zařazena do programu Bubákov čte a byla věnována novostrašecké knihovně, kde si ji lze půjčit.


Wenjack

  • Autor: Joseph Boyden
  • Název originálu: Wenjack
  • Překlad: Martin Škapa
  • Nakladatel: Baobab
  • ISBN: 978-80-7515-106-3
  • Rozsah:  64 stran
  • Rok vydání: 2019
Zpět na výpis novinek