317 471 380

Srdcová dáma

5. 6. 2020 Bubákov čte

 Malý důlek, v němž si jednoho večera jistý kyšiněvský činovník vyvrtne kotník, se rozrůstá v jámu, v níž zahučí nejen jeho dům. Místní úřady dělají, co mohou – díru zasypávají, snaží se spravit podloží, ale výsledkem je jen stále větší díra. Zdá se téměř jisté, že tento podivný jev je tak nějak spjat s mírou korupce a neschopnosti státní správy i jednotlivců.

V tomto jednoduchém, téměř pohádkově měkkém, příběhu o korupci, politice i novinařině v malé zemi, dostane mj. mysl čtenáře i lehounké úsměvné zamyšlení nad poutem lásky:

Je nabíledni, že každý silný cit časem ochabne, jenomže teď při pohledu na tuhle cizí ženskou Nistor Polobok nevěděl, jestli vůbec kdy nějaký cit, který je spojil, existoval. (s. 27)

I když se jedná o knihu moldavského spisovatele, příznačně nežijícího ve své vlasti (což se tak některým spisovatelům i dnes ne zcela dobrovolně stává), může vnímavý čtenář nalézt jistou podobnost i s domácím prostředí. Vtipné postřehy jsou zaobaleny v jemných slovech i souvislostech, které zarazí, ale nerozhodí:

Totéž neodolatelné působení nutilo lidi ničit lavičky v parcích, a sedačky na zastávkách trolejbusů, vyřvávat v nejhlubší noci na schodištích paneláků, odhazovat vajgly po chodnících, dělat si selfíčka na pozadí ulic zaplavených žebráky, neplatit daně a naléhavě se dožadovat evropských platů a penzí, nadávat na zkorumpované a licoměrné vládní činitele, a přesto tytéž pochybné politiky dál volit, parkovat ve dvorech činžovních domů a zároveň vyjadřovat nespokojenost nad tím, že si jejich potomstvo na těchto dvorech-parkovištích nemá kde hrát. (s. 92-3)

A jako každý hospodářský či veřejně známý neduh je i díra různými povolanými politiky, kteří dokáží vše řešit a jimž by se rozhodně nic takového stát nemohlo, vnímána jako výtah k moci. Jenže….

Ta proklatá jáma se dál rozšiřuje a nikdo neví, co má za lubem. Třeba se z celé republiky stane jedna velká díra! (s. 125)

No a jelikož na odpuštění, které by snad šíření jámy mohlo zastavit, nedojde a obrácení jednoho hříšníka na dobrodince nestačí, končí vše naprosto pohádkově:

Zemřeli všichni, i když nikdo z nich zemřít nechtěl… (s. 137)

Mirek Vachek


Kniha byla zařazena do programu Bubákov čte a lze si ji půjčit v novostrašecké i rudské knihovně, do nichž byla věnována.


Srdcová dáma

  • Autor: Iulian Ciocan
  • Nakladatel:  Dybbuk
  • Originál: Dama de cupă
  • Překlad: Jiří Našinec
  • ISBN: 978-80-7438-223-9
  • Rozsah: 152 stran
  • Rok vydání: 2020
Zpět na výpis novinek