317 471 380

Probudit lvy

19. 2. 2021 Bubákov čte

Když Ondřej Horák na stránkách Lidových novin na podzim roku 2018 napsal, že: „Ajelet Gundar-Gošenová v románu Probudit lvy přináší řadu velice ohraných témat, která ale dokáže pospojovat v úchvatně funkční celek“, tak jsem se této knize snažil vyhnout. Měl jsem strach, že budu zklamán. Jenže mi to nějak nedalo. Jaká že jsou ta ohraná témata?

Hlavní hrdina, lékař (z literárního hlediska se jedná o postavu, která většinou budí pozornost čtenářovu), má dopravní nehodu, při níž zabije uprchlíka a od které ujede. To je začátek příběhu o ideálech, jež jsou životem podrobovány zkoušce, příběhu o střetu různých civilizačních a společenských okruhů, příběhu vyvolaným jedním selháním i snahou o jeho zamaskování, příběhu s manželskou krizí, využívající různé úhly pohledu na téže události.

Lékaři jsou, a v současné době je to ještě výraznější, považováni za anděli. Za stvoření, která zachraňují životy. Zároveň jsou to ale také lidé chybující, prostě lidé. Jenže to v roli pacientů, nad nimiž se lékaři sklání, vidí asi jen nemnozí  pacienti. Ale ani to není hlavním tématem tohoto románu. Tím je chybující člověk, jehož malá nepozornost dovedla na pokraj zkoušky charakteru a snahy získat svůj normální život zpět. A nebo ne?

No, zkuste si tu knihu přečíst. Jde to tak snadno! A tím nemám na mysli znovu aktuální možnost vypůjčit si knihy u okének našich knihoven. Tím chci říct, že to dílo je báječně napsané.

Mirek Vachek


Kniha byla zařazena do programu Bubákov čte a lze si jí půjčit v novostrašecké, rudské i řevničovské knihovně, do nichž byla věnována.


Probudit lvy

  • Autorka: Ajelet Gundar-Gošenová
  • Originál: Leha’ir arajot.
  • Překlad: Alžběta Glancová a Magdaléna Křížová
  • Nakladatel: Garamond
  • ISBN: 978-80-7407-424-0
  • Rozsah:  300 stran
  • Rok vydání: 2018
Zpět na výpis novinek