317 471 380

Slzy jsou jen pro holky

28. 4. 2021 Bubákov čte

Příběh nás zavede na americkou Floridu, kam se musel sedmnáctiletý Louis i se svou rodinou přestěhovat, aby – jak říká jeho matka – začal nový život. Louis není zrovna vzorný dospívající, svůj život zasvětil alkoholu. Co ale ostatní nevidí, je proč to dělá a Louis není zrovna typ, co by řešil své problémy napřímo – radši je utápí každý týden na party v alkoholu. Naštěstí pro čtenáře je kniha psaná právě z pohledu Louise, a tak každý čtenář vidí tok jeho myšlenek. Co se ale stane, když se Louisovy problémy začnou kupit a alkohol už mu nepomáhá – spíš právě naopak, problémy mu ještě přidělává? Jediný, kdo mu, zdá se, rozumí, je jeho nový soused Ethan. Ethan – introvertní, nepopulární a stydlivý kluk, je úplný opak extrovertního, oblíbeného Louise. A právě konfrontace mezi Ethanem, který žije na kraji školní společnosti, a Louisem, ketrý patří do nejoblíbenější skupiny, dodává čtenáři pohled na dospívání ze dvou různých sfér, které se na škole utvářejí.

Kniha skvěle vystihuje vnitřní pocity teenagera, jeho rozpolcenost, konflikt se společností, která ho nechápe, a další myšlenky, které v mysli teenagera vyvstávají. Příběh se hodně zaměřuje na Louisovy myšlenky, takže na samotný časoprostor není kladen takový důraz. Přímé řeči jsou často prokládány Louisovo názory, a tak se čtení stává více zábavným a autentickým.

Kniha se mi zalíbila především jazykem, který přesně odpovídá jazyku mladých.  Obsahuje vulgarismy, které dokáží v pár výrazech popsat veškeré vnitřní pocity. Dále nespisovné tvary, protože přeci jen je zvláštní slyšet z úst teenagera vycházet pouze spisovnou češtinu. A také velice rozšířenou ironii, která je všudypřítomná v celé knize a někdy není přímo řečeno, že se o ni jedná, takže kdo neholduje ironii a sarkasmu náctiletých, tuto knihu dost možná nepochopí ve svém pravém smyslu.

Doporučila bych ji především teenagerům Louisova věku, kteří z ní zjistí, že jejich život možná není tak špatný, jak se zdá, ale hlavně v ní podle mého názoru najdou ono pochopení, které jim chybí od rodinných příslušníků. A jak i vy sami při čtení této knihy zjistíte – slzy nejsou jen pro holky.

Karolína Pešková


Kniha byla zařazena do programu Bubákov čte a lze si jí půjčit novostrašecké, rudské i řevničovské knihovně, do nichž byla věnována.


Slzy jsou jen pro holky

  • Autor: Lucie Zvěřová
  • Nakladatel: CooBoo
  • ISBN: 978-80-7661-053-8
  • Rozsah:  240 stran
  • Rok vydání: 2020
Zpět na výpis novinek