317 471 380

Tabookovské ohlédnutí

10. 9. 2021 Bubákov čte

Minulý týden se, letos v mírně netradičním termínu, nesl ve znamení Tabooku – festivalu malých nakladatelů. Toto přátelské setkání s knihami v Táboře je slavností zejména pro rodiny s dětmi, pro něž bývává připraven i bohatý doprovodný program. Stolky nakladatelů přetékající knihami lemovaly sluncem zalitou Pražskou ulici a užívaly si pozornosti korzujícího velkého i malého čtenářstva, na jehož obličejích se střídalo zaujetí s úsměvem. Alespoň v sobotu, kdy jsme na místě byli my, tak tomu bylo.

Nikoho asi zvlášť nepřekvapí, že naše výprava měla cíl především akviziční. Kufr našeho auta se nárazově plnil knihami, když už naše ruce nemohly šátrat po dalších přírustcích. Odbíhání z Pražské do Příběnické, kde jsme parkovali, nám poskytlo vítaný čas na přemýšlení, které nakladatele jsme to ještě nenavštívili. No a protože neradi chodíme po stejných trasách dvakrát za sebou, užívali jsme si i historií čpící architekturu od domů, přes kostely a brány až po hradby. Ale zpět ke knihám!

Letos jsme si dali pozor, aby z naší návštěvy získaly hlavně děti. Nemohli jsme tak minout nakladatelství Labyrint, kde na ně čekala kniha A jako Antarktida, o níž napsala Eleonóra Hamar pro A2 : “není (…) jednoduše knihou o jednom světadílu, ale také svérázným úvodem do filosofického vztahování se ke světu. Úžas a zájem přitom provází neustálé kladení otázek, jež vybočují ze zaběhlých struktur…” Její autor David Böhm se podílel spolu s Ondřejem Buddesem na dalším novém přírůstku rudské a novostrašecké knihovny s názvem Hlava v hlavě. Kdo ji nezná by měl určitě běžet do již zmíněných knihoven a podívat se na ten zázrak, který originální a hravou vizuální formou pomůže pochopit základní skutečnosti týkající se hlavy, mozku a jeho fungování. Pomyslnou třešničkou na dortu však je Město pro každého: Manuál urbanisty začátečníka. Ačkoliv je kniha určena primárně pro děti, určitě nezůstanou nepoučeni ani jejich rodiče či prarodiče. Však uvidíte sami.

O dalších tabookovských přírůstcích příště.

MIrek Vachek

Zpět na výpis novinek